LINGUA | LANGUAGE

    DO YOU NEED INFORMATION?

    The fields marked with an asterisk (*) are mandatory

    I accept the conditions of use for the processing of personal data

    Read our Privacy Policy.


    INTERNATIONAL BACCALAUREATE® DIPLOMA PROGRAMME

    The school has obtained the IBDP certificate and the authorization to teach IB from the 2020/21 school year by the International Baccalaureate Organization® to guarantee students a complete cycle of studies.
    FIND OUT MORE
    SCHOOL BOARDING
    SCHOOL YEAR 2021-22
    The Faculty Board is responsible for pedagogy and participates in the administrative management of the School with two members on the School Association Committee: Marco Mari Grego and Maria Enrica Torcianti.

    NURSERY DIRECTOR
    Il bocciolo – Anna Maria Vetere

    KINDERGARTEN TEACHERS
    Artemisia – Liza del Romano, Edoardo Fusi
    Fior d’Oro – Carmen Salmeron, Sara Garzonio
    Girasole – Marisa Scaringella, Valentina Dal Passo

    MASTERS IN CHARGE OF CLASS

    I class – Lisa Turata
    II class – Fiorella Pagani
    III class – Giuseppe Guttilla
    IV class – Francesco Cantori
    V class – Giulio Tobaldo
    VI class – Sophia Saint-Blancat
    VII class – Chiara Moroni
    VIII class – Giada Berti
    IX class – Maria Enrica Torcianti and Patrizia Pantano
    X class – Cristina Battaglini and Enea Bernasconi
    XI class – Marco Mari Grego
    XII class – Mosè Nodari
    XIII class – Mosè Nodari

    COLLABORATIONS
    Luca Sermoneta College consultant

    TEACHERS BY SUBJECT

    Cristina Battaglini Italian (IX-XIII)
    Enea Bernasconi Music (III-XII)
    Maria Pia Briccola French (VII-XII)
    Claudia Cereda English (VI – XII)
    Elisa Cereda Manual work (VII, VIII), geometric design (VII-XI), basketry (VIII), tailoring, dyeing, spinning, sculpture (IX), weaving (X), textil design (XI)
    Pier Paolo Cogno Art (VII-VIII)
    Claudio Fumagalli Mathematics (XII-XIII)
    Stefano Fumagalli Physics (IX-XIII), mathematics (IX)
    Christelle Jurquin French (I-VI)
    Valentina Lorenzo Eurythmy piano accompaniment
    Michèle El Moghazi Manual work (I-VI)
    Marco Mari Grego History (IX-XIII), Literature (XI)
    Sandra Mendez Chemistry (VII-XI) Physics (VII-VIII)
    Mosè Nodari Biology (VIII-XII), coordinator IB
    Patrizia Pantano History of art and Italian (IX)
    Elena Pons Eurythmy (asylum-III)
    Maria Primultini Lebosi Support
    Bettina Rast Piano Accompaniment (eurythmy)
    Juan Sabatino Wood, wrought iron, photography (VI-XII)
    Maria Enrica Torcianti Euritmia (asylum, V-XII), CAS
    Lorenzo Tosoni Wrought copper and crafts
    Maddalena Turchini Arte (X-VIII)
    Luca Vezzali mathematics (X-XI)
    Nicolò Vio Gymnastics (III-XI)
    Sandra Wollermann-Campagnoli German (I-VIII)

    RICHIEDI INFORMAZIONI